Echipa României se întoarce de la competiția din Turcia cu 8 medalii de aur, 5 de argint și una de bronz.

Arbitrii au vrut să-i fure medalia de aur Larisei Iordache în favoarea unei sportive din Turcia, iar acest lucru a provocat un scandal de proporții la Campionatul European de gimnastică, din Turcia.

Titlul la sol a fost atribuit româncei abia după ce antrenorii români au contestat prima notă (13.050), care o plasa pe locul 2. După recalculare, Iordache a fost notată cu 13.450.

Iordache a luat aurul la bârnă și la sol și argintul la sărituri.

Tot la finalele pe aparate, Silviana Sfiringu a urcat alături de Larisa Iordache pe a doua treaptă a podiumului la bârnă.

Echipa feminină de senioare s-a clasat pe locul al doilea, devenind astfel vicecampioane europene.

4 medalii de aur din 4 posibile pentru Ana Maria Bărbosu în finalele pe aparate ale junioarelor de la Mersin. Sportiva noastra și-a adjudecat titlurile la sărituri, paralele, bârnă și sol, completând frumos salba de medalii care a urcat echipa României din competiția junioarelor pe primul loc în clasament.

Mara Ceplinschi a ocupat poziția secundă la sol, în timp ce Andreea Preda a luat bronzul la bârnă.