Săptămâna trecută, în cadrul ședinței Consiliului Local Buzău, consilierul Irinel Cîrstea a atras atenția reprezentanților Primăriei Buzău în legătură cu taxele locale, mult mai mari decât prevedea legea.
Mai exact, în ultimii ani, Direcția Economică din cadrul Primăriei Buzău a încasat de la cetățeni sume de bani a căror valoare a fost mai mare decât cea prevăzută în Codul Fiscal.
“Săptămâna trecută, în cadrul ședinței Consiliului Local Buzău, am reușit să atrag atenția asupra unei probleme grave legate de taxele și impozitele locale, fapt ce a dus la retragerea de pe ordinea de zi a proiectelor de hotărâre care propuneau majorări nejustificate. După sesizarea facută, s-a constatat că, în anii precedenți, atât antreprenorii, cât și persoanele fizice au fost nevoiți să achite sume considerabil mai mari decât cele prevăzute de lege. Această practică a încărcat inutil povara fiscală asupra comunității locale, afectând mediul de afaceri și echilibrul financiar al cetățenilor. Este esențial ca administrația locală să acționeze în conformitate cu legea și să susțină un mediu fiscal corect, care să încurajeze dezvoltarea economică și să protejeze drepturile cetățenilor”, a postat pe pagina de Facebook, Irinel Cîrstea, consilier local.
În urma sesizării făcute de Irinel Cîrstea, reprezentanții Primăriei au decis să retragă de pe ordinea de zi două proiecte prin care sunt propuse indexări cu rata inflației începând din ianuarie, precum și stabilirea taxelor și impozitelor locale pentru anul următor.
Conform primarului Constantin Toma, taxele locale vor fi indexate cu rata inflației, respectiv 10,4%, dar rămâne de văzut ce se va întampla pe viitor. Momentan, se lucrează la clarificarea situației, iar dacă sesizarea este reală, suntem curioși cum se va rezolva și cum s-a făcut această gravă eroare, timp de mai mulți ani, fără să fie observată de cineva.
Sursa video: FocusTV.