
Joi dimineața, începând cu ora 08:30, un detașament de voluntari buzoieni, civili și militari, au plecat din fața sediului Diviziei 2 Infanteria Getica, cu misiunea de a purta ștafeta până în Focșani.

Urmând TRASEUL ROȘU, sportivii noștri s-au oprit doar pentru un moment de reculegere, la un monument dedicat eroilor și până la destinație nu au mai luat nici o pauză, parcurgând peste 70 de km, în alergare sau pe biciclete.

Misiunea buzoienilor s-a încheiat la Mausoleul Eroilor Focșani, unde au fost întâmpinați de fanfara militară, oficialități locale, militari, dar și foarte multe persoane atrase de atmosfera din zonă.

Ștafeta Veteranilor își continuă traseul până la Carei, unde va ajunge pe data de 25 Octombrie 2023, atunci când este celebrată Ziua Armatei Române.
