RER Buzău ne acuzăm că am mințit cu privire la dublarea prețului la gunoi! VEZI REALITATEA ÎN FACTURĂ!

Primăria Municipiului Buzău a anunțat inițierea unui proiect de hotărâre care ar putea duce la reducerea facturilor plătite de locuitori pentru serviciul de salubrizare. Documentul a fost făcut public marți, 2 iunie 2026, și urmează să fie supus aprobării Consiliului Local Municipal Buzău.

Potrivit anunțului semnat de primarul Constantin Toma, proiectul de hotărâre vizează aprobarea condițiilor pentru acoperirea costurilor nete de gestionare a deșeurilor de ambalaje provenite din deșeurile municipale. Finanțarea ar urma să fie asigurată din sumele încasate de la organizațiile care implementează obligațiile privind răspunderea extinsă a producătorului (OIREP).

Administrația locală susține că aplicarea noilor prevederi ar putea contribui la diminuarea costurilor suportate de utilizatorii casnici ai serviciului de salubrizare, prin utilizarea fondurilor provenite din sistemul de reciclare și valorificare a deșeurilor de ambalaje.

Documentația aferentă proiectului poate fi consultată pe site-ul Primăriei Buzău sau poate fi obținută în copie, la cerere, de la Biroul de Relații cu Publicul al instituției.

Buzoienii care doresc să transmită propuneri, sugestii sau opinii cu privire la proiectul de hotărâre o pot face până la data de 17 iunie 2026, ora 09:00, prin e-mail, prin poștă sau direct la registratura Primăriei Municipiului Buzău.

Proiectul urmează să fie inclus pe ordinea de zi a ședinței ordinare a Consiliului Local Municipal Buzău din luna iunie, unde va fi supus dezbaterii și votului consilierilor locali.

Glamour Pizza "la patrat"
1536 cu 1024 pixeli
piese tractoare

By Orjan Vlad Stefan

Atunci când aproape toată lumea spune „Nu se poate!”, există totuși câțiva oameni care spun „Hai să găsim o soluție!”. Email: stiripesursebz@gmail.com Whatsapp: 0744270854

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *