Rezultatele preliminare ale exit-poll-urilor din primul tur al alegerilor prezidențiale 2024 indică o competiție dramatică între candidați. Cristian Tudor Popescu, gazetarul care și-a declarat public susținerea pentru Elena Lasconi, a afirmat pe pagina sa de Facebook: „E pe muchie de cuțit. Lăsați tot și mergeți la vot”.

Gazetarul a adăugat că Lasconi ar putea fi candidata capabilă să-l elimine pe George Simion din competiție, declarându-se încrezător că votul masiv ar putea înclina balanța.

Rareș Bogdan: „Bătălia se dă între Ciucă și Lasconi”

La sediul PNL din Modrogan, Rareș Bogdan a făcut declarații optimiste, susținând că votul suveranist s-a fragmentat, ceea ce l-ar scoate pe George Simion din cursa pentru turul doi.

„Este clar că vom câștiga 20 din județele României. Bătălia pentru locul doi se dă între Nicolae Ciucă și Elena Lasconi. Vă rog să nu vă lăsați manipulați de zvonuri sau mesaje neoficiale, bazinul nostru electoral este mobilizat”, a transmis liderul liberalilor.

Estimări oficiale așteptate

Cu doar câteva ore înainte de închiderea urnelor, exit-poll-urile realizate de CURS, Avangarde și CIRA urmează să clarifice cine va intra în turul al doilea al alegerilor prezidențiale. Prezența la vot a fost una semnificativă, iar mobilizarea în județele cheie ar putea decide câștigătorii acestei prime etape.

Rămâne de văzut dacă pronosticurile se vor confirma și dacă România va avea parte de o confruntare între doi candidați de dreapta în turul decisiv.

RAPID SUPER SERVICE

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *