David Popovici of Romania celebrates after the Men 100m Freestyle final at the 19th FINA World Championships in Budapest, Hungary, Wednesday, June 22, 2022.,Image: 701937095, License: Rights-managed, Restrictions: This content is intended for editorial use only. For other uses, additional clearances may be required., Model Release: no, Pictured: David Popovici, Credit line: Profimedia

În anul 1973, americanul Jim Montgomery câștigă două titluri mondiale la aceeași ediție a Campionatului Mondial. După aproape 50 de ani, David Popovici, un tânăr necunoscut până de curând, reușeste să egaleze performanța sportivului după celălalt continent.

Performanță uriașă!

La doar 17 ani, tânărul David, debutant la Mondialele de seniori, reușeste o performanță unică pentru România.  Cele două titluri mondiale sunt primele din istoria înotului masculin românesc.

David Popovici a câștigat finala de la 100 m liber cu timpul de 47,58, la doar două zile după ce a câștigat altă medalie de aur. Acesta a obținut victoria în proba de 200 m liber, luni, ​la Campionatul Mondial de Natație de la Budapesta. Sportivul nostru a reușit din nou să doboare recordul mondial de juniori,  pe care îl stabilise cu doar o zi în urmă (în semifinale). Popovici a încheiat cursa cu timpul de 1:43.21.