Haideți să lămurim ce însemnă conservare = 1 Tratament la care sunt supuse unele produse perisabile pentru a le feri de alterare (prin uscare, sterilizare, congelare, refrigerare etc.) Si: conservat1 (1), păstrare. 2 Menajare. 3 Instinct de ~ Instinct de apărare pe care îl manifestă omul și animalele în scopul menținerii ființei proprii. ( sursă: Dex)

Nimic din ceea ce ne-a spus Dex-ul mai sus nu se aplică și Filialei „Panait Nicolae” (parte a bibliotecii „Vasile Voiculescu” din cartierul Poșta, Buzău), ce se află în paragină de anii de zile. Cui oare îi mai pasă de acest loc? Ce facem cu el? De ce afișăm doar mesaje fără să facem ceva în acest sens?


Mă doare inima când văd atât de multă nepăsare. Nu cred că trebuie să mărim Buzăul până nu punem la punct toate clădirile lăsate în paragină și de care nimeni nu se mai ocupă.
